RC Modely

Stránky věnované rádiem řízeným modelům letadel

Plachetnice Monsoon - balast

Jak vytvořit balast neboli zátěž pro celkem velkou plachetnici. Ocelové kuličky se ukázaly býti nevhodné z důvodu svého velkého průměru (od 6mm výše). Rozhodl jsem se zátěž odlít z olova. Začalo shánění olova. Koupit olověné broky bylo velmi nákladné, koupit olůvka pro rybáře bylo ještě nákladnější (1kg vycházel až na 700 Kč).

Zajímavým se ukázalo závaží pro potápěče, kde 1Kg stál asi 250 Kč. Závaží bylo sypané po daném množství na objednávku. Zcela náhodou jsem se dostal k závaží z hodin, které osahuje asi 1,5 Kg olova. Bylo rozhodnuto. Vzal jsem závaží z hodin - bylo zdarma :-).

Forma pro odlévání olova

Celkem rychle jsem se rozhodl pro odlévání do sádry a to z několika důvodů:

  1. sádra je levná - ta lepší asi 38 Kč/kg oproti Lukoprenu za stovky korun
  2. odlévat budu jen jednou, pokud to forma nepřežije nevadí
  3. sádry mám dost

Nejdříve je však potřeba udělat model, který bude sloužit pro výrobu formy. Je velmi důležité správně zvolit dělení a způsob lití ihned na počátku. Pokud tomu tak nebude, jak se to stalo mě, bude se výroba modelu muset opakovat. Já jsem se zprvu rozhodl pro podélné dělení zátěže (horní a dolní). Příroda se však postavila proti. První odlitek mi příčně prask v místě zeslabení (viz foto). Odlil jsem další model a ten mi opět příčně praskl. Teď už bylo jasné, že tudy cesta nevede. Nebudu zkoušet odlít další model, ale využiji ty prasklé a odlévat budu na stojato - budu mít dvě zátěže - přední a zadní. Tak jsem dva prasklé modely slepil proti sobě, vždy odlomené části přední a odlomené části zadní. Získal jsem tak dva modely samostatně pro přední a zadní zátěž.

Plastový výlisek pro zátěž Plastový výlisek pro zátěž
Rozpůlený výlisek pro zátěž Rozpůlený výlisek pro zátěž
Sádrový model Sádrový model
Sádrový model Sádrový model
Sádrový model Sádrový model
Sádrový model Sádrový model

Odlévání sádrové formy

Zvolil jsem pevnou dentální sádru barvy modré s obchodním názvem HINRIDUR. Vím, že separace sádrového modelu a sádrové formy je komplikovaná, zvolil jsem nejjednodušší metodu. Nepotřebuji naprosto přesný tvar ani kvalitní povrch, tak jsem na model natáhl preservativ, plechovku zalil sádrou a pak jsem vtlačil model. Sádra byla řídká a model se snažil "vyplavat". Lehce jsem model zatížil, aby byl zcela ponořen. Ještě než sádra zcela ztuhla, asi po 10ti minutách jsem přebytečnou sádru, ktrerá se dostala nad model, odstranil. První forma šla dobře, sádra nebyla ještě vytvrzená, ale u druhého to šlo už hůř, sádra se lehce zahřála a začala se vytvrzovat. Po vytvrzení je opravdu tvrdá. Ještě za tepla jsem vytáhl modely a formy jsem lehce upravil - odstranil nadstavovací pásku a očistil přetečenou sádru z boků plechovky.

Sádra HINRIDUR - pevnost po vytvrzení asi 50MPa, doba zpracování 5-6 min, míchání 30 ml vody na 100 g.

Plechovky pro zalití sádrou Plechovky pro zalití sádrou
Model v preservativu Model v preservativu
Model zalitý sádrou Model zalitý sádrou
Vyjmutí modelu Vyjmutí modelu
Forma Forma
Obě forma Obě forma

Příprava olova

Olovo jsem musel ze závaží "vydolovat". Závaží se skládá z okrasného povrchu, ten byl již odstraněn někým jiným, dále z mosazného pouzdra, které je vystláno papírem a v něm je olovo. Zkoušel jsem olovo vyklepat - beznadějně. Přistoupil jsem k rozřezání pouzdra vrtací bruskou Proxxon FBS 230/E, šlo to velmi rychle. Po odstranění pozdra a papíru bylo olovo připraveno k tavení. Rozměry jsou průměr 43mm a výška 85mm (hustota 11,34 g/cm3)

Mosazné pouzdro s olovem Mosazné pouzdro s olovem
...tady je vidět papír ...tady je vidět papír
Rozřezání pouzdra Rozřezání pouzdra
Olovo pouze v papíru Olovo pouze v papíru
Olovo, pouzdro a papír Olovo, pouzdro a papír
Vysvlečené olovo Vysvlečené olovo
Hmotnost olova Hmotnost olova

Příprava vlastního odlévání olova

Potřebuji:

  1. zdroj tepla
  2. nádobu na olovo
  3. ochranné pomůcky
  4. trochu štěstí :-)

Jako zdroj tepla jsem zvažoval plynový sporák nebo krb

Odlévání olova

Olovo jsem se nakonec rozhodl roztavit na plynovém sporáku, ne však v kuchyni, ale u kamaráda v dílně. Dobře jsem udělal. Olova bylo celkem dost a na roztavení bylo potřeba trochu času, asi 20 minut. Při odlévání do první formy olovo hodně prskalo. Při odlévání druhé formy jsem odléval velmi pomalu a přezušovaně. Olovo vůbec neprskalo a odlévalo se i "pěkněji". Nevím proč při první formě olovo prskalo, nevyschlou formou to asi nebylo, protože druhá už byla lepší. Formy byly dělány jeden den a schly také na stejném místě. Objemově byly stejné.

Tavení olova na sporáku Tavení olova na sporáku
Závaží těsně po odlití Závaží těsně po odlití
Závaží vytahováno z formy Závaží vytahováno z formy
Přední závaží a forma Přední závaží a forma
Přední a zadní závaží Přední a zadní závaží
Umístění závaží Umístění závaží
Pohled na hotový balast Pohled na hotový balast